Історія театру

У серпні 2002 року Школою Рівних Можливостей за методичної допомоги та сприяння фахівців всеукраїнського центру "Волонтер" був створений Ґендерний інтерактивний театр, з метою більш ефективної просвітницької роботи серед молоді за інноваційною інтерактивною методикою.

Театр вуличного дійства, яким він є по суті, - це поєднання сценічного мистецтва та соціальної послуги. Візуальні форми подання інформації - більш яскраві, дохідливі; вони спонукають до роздумів, до активних дій. Сьогодні театр є серцем Школи Рівних Можливостей.

Основний методологічний підхід Школи - "рівний - рівному", тобто робота серед однолітків, - втілюється і в діяльності інтерактивного театру. Вистави за участю підлітків та молоді найкраще сприймаються саме молодіжною аудиторією.

Концепція освіти "рівний - рівному", розроблена фахівцями Міністерства освіти і науки України, свідчить: "Досвід із запобігання проявам негативної поведінки неповнолітніх, нагромаджений громадськими організаціями, показує, що найоптимальнішим методом профілактичної роботи є навчання між однолітками, коли молода людина оволодіває знаннями та набуває соціального досвіду в ході спілкування з ровесниками". Саме такий досвід передає Школа Рівних Можливостей не лише через постійну тренінгову роботу, а й засобами інтерактивного театру.

19 серпня 2002 року на набережній Євпаторії відбулася прем'єра перших п'яти вистав. Ця дата вважається днем народження Ґендерного інтерактивного театру. Вистави театру присвячені таким важливим соціальним проблемам як подолання насильства, запобігання наркоманії, алкоголізму, СНІДу, торгівлі людьми. Сьогодні в репертуарі театру десятки вистав, в яких задіяні сотні учасників і учасниць. Найголовніші серед них:

1. музична феєрія "Макові пелюстки" (алегорична історія про виникнення наркотиків та явище наркоманії);

2. театр пластики "Янголи Світла і Темряви" (кохання і смерть, наркотична залежність та ВІЛ/СНІД);

3. театр танцю "Womаn" (гумористичний танець про пошуки "справжньої" дівчини);

4. театр моди (показ моделей, виготовлених учасниками та учасницями Школи Рівних Можливостей);

5. імідж-театр "Душа Волонтерки" (дійство, що розкриває особливий стан душі і висоту місії волонтерки);

6. ігровий театр "Зірки Голівуду - за права дітей" (інтерактивна форма пропаганди Конвенції ООН про права дітей);

7. театр пантоміми "Замість вирію…" (вистава про сучасне рабство, викриття тенет торгівлі людьми, в які потрапляють необачні птахи і пташенята у пошуках земного раю);

8. драматична вистава "Квіти життя" (трагічні історії ненароджених дітей, життя яких обірвало насильницьке переривання вагітності);

9. театр КВК "Замислись!" (клуб веселих і кмітливих - за здоровий спосіб життя, проти куріння й наркотиків);

10. вулична вистава "Друга Батьківщина" (розкриття проблеми біженців та толерантного ставлення до них);

11. мюзикл "Безпечний секс" (пропаганда ідеї "подвійного захисту") тощо.

Театр представляє свої вистави на конференціях (Міжнародна практична конференція "Запобігання торгівлі людьми: економічні проблеми і шляхи їх вирішення", 21 жовтня 2002 р., м. Київ; Міжнародна практична конференція "Шляхи вдосконалення превентивної освітньої діяльності з попередження торгівлі людьми", 15 листопада 2002 р., м. Київ; Конференція "Співпраця польських і українських неурядових організацій після розширення Євросоюзу", 4-5 листопада 2003 р., м. Київ; Міжнародна конференція мережі ЕКПАТ "Зупинимо торгівлю дітьми", лютий 2004 р., Москва), семінарах (Всеукраїнський семінар для жінок з обмеженими фізичними можливостями, 30 вересня 2002 р., Пуща-Водиця), всеукраїнських акціях ("Молодь за майбутнє: рівні права і рівні можливості, 2002/05", м. Київ; "Пробіг заради життя - вересень 2002/05", м. Київ; "День боротьби проти СНІД", грудень 2003 р.; "Запобігання торгівлі людьми", 9 листопада 2003 р., м. Вінниця; День Матері, травень 2003/04; Всесвітній День біженців, 20 червня 2004 р.), щорічна акція "Не продавайся!" (Київ, Львів, Вінниця, Одеса, Донецьк).

Учасники театру виступають у школах, санаторіях, клубах, молодіжних дискотеках, у Київському центрі роботи з жінками, в Будинку вчителя, на Хрещатику, на вулицях та площах інших міст.

Важливі міжнародні події й масові акції проводилися за участю регіональних ґендерних інтерактивних театрів у Львові (День Європи), Одесі (Міжнародна презентація фільму з протидії торгівлі людьми "Лілія назавжди", інформаційні кампанії проти ВІЛ/СНІД), а також в Івано-Франківську, Луганську, Вінниці, Черкасах, Білій Церкві (участь у інформаційних кампаніях із запобігання торгівлі людьми, зокрема дітьми).

Велика кількість населення, здебільшого молодь м. Києва та інших регіонів України, під час всеукраїнських та міжнародних заходів задіяна в інтерактивних інформаційних кампаніях з актуальних проблем, піднятих театром. Театр дає можливість охоплювати просвітницькою роботою від кількасот до кількох тисяч людей одночасно.

Зокрема, загальна кількість людей, поінформованих засобами театру стосовно проблеми протидії торгівлі дітьми в Україні, сягає вже кількох десятків тисяч.

У серпні 2004 року в Євпаторії успішно пройшов організований Школою Рівних Можливостей спільно з Міністерством у справах сім'ї, дітей та молоді Перший Всеукраїнський фестиваль інтерактивних театрів, що дав новий поштовх формуванню творчих колективів у регіонах.

Постійно зростає число бажаючих брати участь у виставах (не лише в Києві, а й в інших областях України). За прикладом київського інтерактивні театри створено в Івано-Франківську, Львові, Луганську, Севастополі, Одесі, Вінниці. Театри створюються не лише в обласних, але і в районних центрах, а також в окремих школах.

Так, в Івано-Франківській області Школою Рівних Можливостей за підтримки Програми демократичних грантів Посольства США у 2005 році здійснено проект "Театр - у кожну школу", результатом якого стало створення 15 шкільних театральних колективів. Проект виявився настільки ефективним і цікавим, що про нього заговорили як про відновлення української традиції самодіяльних театрів. Шкільні театри, за прикладом Івано-Франківщини, почали створюватися і в інших областях. Проект має продовження - вже суто на добровільних засадах. І в цьому його найбільший успіх.

2005 року представники ШРМ на запрошення Посольства Швейцарії відвідали Берн, де побачили незабутнє багатотисячне дійство - Карнавал. Особливе враження на нас справила вулична інтерактивна вистава, яка піднімала важливу екологічну проблему забруднення міст. Ми створили свій сценарій і нову постановку "Театр екологічної моди" для того, щоб винести цю проблему на обговорення нашої громадськості.

2006 року Ґендерний інтерактивний театр виступав у Москві на зібранні мережі організацій ЕКПАТ - Міжнародній конференції з питань протидії комерційній сексуальній експлуатації дітей.

2007 року наш театр був запрошений на Міжнародний фестиваль вуличних театрів у місто Кельн (Німеччина), де успішно виступив з виставами на актуальні теми боротьби з торгівлею людьми та біженців-нелегалів.

Діяльність театру зосереджується також на роботі з дітьми вулиці, дітьми та молоддю з особливими потребами, в тому числі із залученням їх до безпосередньої участі у виставах; на розповсюдженні ґендерних знань, зокрема знань про права дитини, викоренення найгірших форм дитячої праці, гармонію у стосунках між хлопчиками й дівчатками, - з одночасним проведенням експрес-анкетування серед глядачів театрального дійства.

Ґендерний інтерактивний театр сприяє подоланню негативних явищ у підлітковому й молодіжному середовищі, формуванню лідерських якостей, утвердженню здорового способу життя, розвитку волонтерського світогляду - як учасників театру, так і глядачів.

Наш театр покликаний в образній формі, використовуючи найбільш актуальний матеріал сьогодення, розкривати сутність і перспективи ґендерної політики, шляхи утвердження рівних прав і можливостей, шляхи досягнення Цілей Розвитку Тисячоліття, однією з яких є ґендерна рівність.