Форум-театр

Форум-театр - методика інтерактивної роботи серед різних прошарків суспільства, спрямована на вирішення соціальних проблем.

Сутність методики форум-театру - це пошук в рамках запропонованої вистави - разом із учасниками й учасницями - шляхів вирішення проблеми чи виходу зі складної життєвої ситуації.

Форум-театр дає можливість не лише усвідомити проблему і сформувати ставлення людини до негативного явища, а й здобути навички пошуку шляхів для вирішення проблеми з використанням власного досвіду та досвіду інших людей, включаючи можливості підсвідомості та емоційного інтелекту.

Оволодіння методикою форум-театру та застосування її в подальшій роботі серед молоді в регіонах є наступним кроком розвитку ШРМ. Це логічний поступ на шляху поглиблення і конкретизації соціальної роботи.

Ведучий форум-театру (ми називаємо його джокер) перед початком вистави знайомить учасників-глядачів із проблемою, яку висвітлюватиме вистава. Після вистави ведучий шляхом інтерактивного опитування аудиторії з'ясовує рівень усвідомлення групою учасників-глядачів проблеми та її наслідків для суспільства в цілому та для конкретної людини. За необхідності структурує кілька проблем, проговорюючи їх. З'ясовується, хто саме потерпає від пригнічення у змальованій ситуації, а хто свідомо чи ні стає пригноблювачем. Глядачам пропонується ще раз подивитися виставу і, якщо в них виникає корисна пропозиція, зупинити дійство.

Пошук можливих шляхів покращання ситуації пропонують самі глядачі - учасники та учасниці форум-театру. В момент, коли при повторному програванні вистави є шанс покращити ситуацію і в учасників та учасниць є ідея, як саме це зробити, він чи вона каже "Стоп!", виходить на сцену, замінює протагоніста (персонажа, який страждає від пригнічення) і показує, як, на його/її думку, треба себе поводити, що говорити для зміни ситуації на краще.

Ця методика застосовує набутий нами досвід тренінгів та інтерактивного театру. Об'єднуючи техніки надання інформації й набуття навичок через тренінги та вплив на підсвідомість через почуття, що викликають створені художні образи в інтерактивному театрі, форум-театр впливає на емоційний інтелект людини, формуючи креативний підхід до позитивного вирішення проблеми.

Форум-театр - методика, ще не поширена в Україні, хоча вона давно й ефективно використовується у половині країн світу як засіб зробити суспільство щасливішим, як спосіб відкриття самого себе та інших, визначення та вираження наших бажань; як знаряддя зміни обставин, які спричиняють нещастя та біль, та знаряддя посилення того, що приносить мир. Форум-театр є мовою, яка допомагає зрозуміти й розвинути емоційні сфери свідомості (емоційний розум) та виробити креативний підхід до позитивного вирішення проблем.

Існує Декларація принципів форум-театру. Ця Декларація, прийнята організацією "Міжнародний театр пригнічених", вважає основною метою Театру пригнічених - гуманізувати суспільство. Театр пригнічених визначається як система вправ, ігор та методів, які базуються на "сутнісному театрі", щоб допомогти чоловікам і жінкам розвинути в собі найсуттєвіше, що притаманне їм як людським істотам - театр.

Головною темою вистав форум-театру є ситуація пригнічення та насильства в його різноманітних проявах, тому й сам театр так і називається - "Театр пригнічених".

Головною метою форум-театру є надання інформації та набуття навичок вирішення існуючої проблеми певною людиною з використанням досвіду інших людей та з підключенням можливостей власного емоційного інтелекту.

Темами вистав форум-театру можуть бути найрізноманітніші проблеми суспільства: стосунки між членами родини, співробітниками, представниками різних націй, культур, релігій, проблеми ВІЛ-інфікованих, людей з обмеженими можливостями, питання щодо здорового способу життя, наркоманії, алкоголізму, торгівлі людьми тощо.

Таким чином, сценічна вистава пропонує для розгляду соціальну проблему, а кожен персонаж гри виконує певну соціальну роль. Головний герой - жертва ситуації, інші персонажі - його оточення: сім'я, школа, члени суспільства. Можлива участь лікаря, міліціонера, психолога, вчителя. Кількість персонажів зумовлена сценарієм та конкретною ситуацією.

Під час участі в форум-театрі глядачі мають можливість не тільки познайомитися з ситуацією, як у інтерактивному театрі, або отримати інформацію, як під час тренінгу, а й РОЗРОБИТИ АЛГОРИТМ, СТВОРИТИ МОДЕЛЬ успішної поведінки в складній, на перший погляд безвихідній, ситуації.

Виконавці головних ролей при взаємодії з глядачами мають дотримуватися характеру своїх персонажів, але повинні враховувати й адекватно реагувати на реакцію глядача.

Кожна вистава форум-театру унікальна, тому що в ній беруть участь не лише актори, а й глядачі. У ході вистави актори розігрують добре знайому глядачам проблемну ситуацію з реального життя, а глядачі упродовж кількох годин "проживають" цю ситуацію, пропускаючи її крізь себе, ставлячи себе на місце головного героя та намагаючись змінити ситуацію на краще.

Виконуючи роль замість актора, глядач глибше занурюється в емоційні переживання головного персонажа, відчуваючи результат свого втручання. Спроба власної участі може привести глядача до іншого погляду на проблему, та вірогідна можливість знаходження іншого виходу зі складної ситуації. Аудиторія залучається до переживань, драма акторів стає драмою глядачів.

Глядачі, спостерігаючи за подіями, що розгортаються на сцені, впізнаючи ситуацію, мають можливість оцінити поведінку людини з боку та висловити своє бачення поведінки учасників подій, що приведе до поліпшення ситуації в цілому. Таких способів поліпшення ситуації може бути багато, адже у кожного з глядачів - свій власний досвід вирішення проблеми, і він готовий поділитися цим досвідом з іншими.

Однією з особливостей форум-театру є відсутність рекомендацій глядачам, як необхідно поводитися, адже кожна людина робить свій вибір сама, і ніхто не може їй сказати, як треба чинити в конкретному випадку. В ході постановки кожна людина може зупинити хід вистави, щоб власним прикладом показати, як, на її погляд, протагоніст міг би змінити ситуацію на краще.

Техніка форум-театру може бути застосована в різних ситуаціях з різною метою: або допомогти одній конкретній людині - ВІЛ-інфікованому, людині з обмеженими можливостями, наркоману, або змінити погляд суспільства на проблему, поведінку членів суспільства стосовно пригніченої людини, чи здійснити вплив (лобіювання інтересів певних членів громади) на органи влади з метою вдосконалення законодавства та прийняття певних рішень на місцевому рівні.

Цільові групи, з якими працює форум-театр, включають:

1) саме пригнічених осіб, які потрапили у складну ситуацію і потерпають від різних форм насильства або власної залежності, - ВІЛ-інфіковані, наркомани, жертви торгівлі людьми, насильства або сексуальної експлуатації;

2) пересічних членів суспільства, які можуть опинитися в складних життєвих ситуаціях через необізнаність і в яких не вистачає інформації або власного досвіду для попередження виникнення проблеми, – підлітки з проблемних сімей, вихованці дитячих будинків, ув'язнені колоній;

3) не менш важливою є робота з впливовими особами, які мають покращити ситуацію в суспільстві шляхом проведення попереджуючих заходів та надання допомоги людям, що потерпають від пригнічення, - соціальні працівники, медики, правоохоронці, члени НГО.

Форум-театр підходить для будь-якої особи чи групи, яка могла б ідентифікувати себе з потерпаючими від пригнічення.

Мета і завдання форум-театру

В ідеалі, ця техніка може бути використана як засіб попередження щодо потрапляння людини в проблемні ситуації та моделювання можливих шляхів виходу із ситуації, в яку потрапила пригнічена людина, - через надання їй інформації та набуття навичок вирішення проблеми конкретної людини з використанням досвіду інших людей та з підключенням можливостей власного емоційного інтелекту.

Завдання форум-театру залежать від групи учасників, з якою ми працюємо в даний момент. Залежно від завдання, що стоїть перед конкретним заходом, обираємо техніку проведення форум-театру.

Працюючи з групою пригнічених людей, ми ставимо за мету допомогти людині знайти вихід зі скрутного становища, побачити нові способи вирішення проблеми. Це робота в дитячих будинках, організаціях інвалідів, кризових центрах із жертвами насильства. Кожна пригнічена людина має свій певний досвід. Спілкуючись у колі таких як вона сама, але тих, що мають інший досвід виходу зі скрутного становища, вона отримує досвід інших людей. Спілкування проходить у невимушеній обстановці, ніхто нікому не нав'язує своєї думки, ніхто не примушує робити саме так, і тому ця інформація не викликає внутрішнього протесту і сприймається органічно. Робота з пригніченою людиною проводиться таким чином, що ми змінюємо на сцені тільки пригнічену людину - головного героя.

Якщо ми працюємо з групою пересічних членів громади з метою попередження негативних проявів у суспільстві - насильства, наркоманії, торгівлі людьми і т. ін., - слід діяти за тим самим принципом: саме головний герой - людина, яку було визначено як потерпаючу від пригнічення, - є тим, кого замінюють, для кого виробляються ці стратегії та пропозиції в ході форуму. Бо ідея форум-театру базується на істині, що незалежно від того, ким ми є і яку роль виконуємо в суспільстві, ми завжди можемо змінити тільки себе.

Іноді в ході вистави виникає потреба введення нового персонажу - подруги, працівника громадської організації, медика, правоохоронця, за допомогою яких ми змінюємо ситуацію навколо пригніченої людини на краще.

Метою проведення форум-театру для осіб, що впливають на ситуацію в суспільстві, - держслужбовців, правоохоронців, медиків, освітян - є спільний пошук найдієвіших шляхів попередження негативних явищ у суспільстві та надання різнопланової допомоги пригніченим. Існує багато варіантів для виходу зі складної ситуації, і який саме буде найвдалішим, можна визначити, тільки поєднавши зусилля фахівців різних напрямів, адже сама пригнічена людина не володіє всією фаховою медичною, правовою, психологічною інформацією, яку мають освічені фахівці.

Законодавчий театр як різновид Театру пригнічених, що тісно пов'язаний з форум-театром, вступає в силу в сценаріях, коли глядачі вистави усвідомлюють, що будь-які намагання змінити ситуацію на краще не мають шансу на позитивне вирішення проблеми без зміни законодавства та дій політиків.

В Україні законодавчий театр може бути інструментом вироблення навичок лобіювання інтересів пригнічених членів громади перед органами державної влади.