Акція «16 Днів Проти Гендерного Насильства» Триває

Дата: 15.12.2018

Акція «16 Днів Проти Гендерного Насильства» Триває

В рамках акції у Школі Рівних Можливостей 4 грудня відбувся тренінг «Економічне насильство в сім’ї, його причини і шляхи подолання»
 
Учасники та учасниці тренінгу – студентська молодь, жінки, які перебувають у декретній відпустці, освітяни, жінки, яким була цікава тема тренінгу. Серйозна розмова про економічне насильство в сім'ї. Його жертви дуже часто не вважають себе такими, що потерпають, і навіть виправдовують своїх насильників: чоловік багато працює, годувальник, приносить продукти в сім’ю, йому видніше, як потрібно витрачати гроші...

Звинувачують себе (не заслужила, не впоралася, не стрималася, нагрубила ... словом, «по заслугах» і «отримала» ...). Відома картина. Дуже сумна. Тема надзвичайно актуальна, учасниці усвідомлювали, що їм бракує знань і необхідної інформації, щоб об’єктивно оцінити ситуацію, заручницями якої вони фактично стали. 

Коротке резюме. Ти мріяла про велике і світле кохання на все життя. Ти виходиш заміж, народжуєш дитину і в один прекрасний день розумієш, що потрапила в пастку: раптом колись люблячий, щедрий і турботливий чоловік вирішив, що ти занадто марнотратна і не маєш права без його дозволу купити собі светр. Ти все одно сидиш вдома, він тобі не потрібен. Почав докоряти грошима, намагається контролювати кожен твій похід в магазин, вимагає звіту про всі твої покупки. Знай – ти стала жертвою економічного насильства. Статистика нещадна: 70% жінок піддавалися хоч раз в житті тому чи іншому виду насильства: фізичному, психологічному, сексуальному або економічному.

Дехто з присутніх змушений був визнати, що у них уже є «комплекс жертви», який включає почуття провини за те, що відбувається, виправдання дій партнера та низьку самооцінку. З комплексом жертви дівчата не народжуються, жертвою стають в силу цілого ряду факторів. Якщо ти раніше була впевненою в собі, задумайся, чому ти зараз не така, може це пов'язане з післяпологовою депресією, втратою роботи, або твій чоловік підірвав твою віру в себе, йому якимось чином вдалося переконати тебе, що ти – нікчемна істота , яка без нього пропаде. Сьогодні він вдається до психологічного насильства, контролю за всіма твоїми діями, ображає, принижує, може ігнорувати твої прохання. Головна його мета – самоствердитися за твій рахунок, принизивши тебе і відчуваючи свою владу. Так, влада – це те, що йому потрібно, щоб відчувати себе значущим. Як ти вже зрозуміла, ця людина сповнена комплексів і нереалізованих амбіцій. Економічне насильство – це коли тобі доводиться:

  • весь час просити гроші у чоловіка, навіть на дрібниці, при цьому на твоє прохання може бути відмова, повинен же чоловік відчути, що ситуація під його невсипущим контролем;
  • звітувати про свої витрати, якщо навіть ці витрати були пов'язані з підготовкою до дня народження дитини;
  • у нього завжди є вільні гроші, в той час як тобі доводиться «наскребати» в магазині копійки дитині на шоколадку чи собі на каву;
  • ти можеш часто чути закиди в «сидінні на шиї», навіть якщо у тебе п’ятимісячна гіперактивна дитина;

Ситуація тобі знайома? Що ж робити?

  1. Перш за все, не мовчати. Треба висловлювати про свої претензії безпосередньо  чоловікові, озвучувати проблему іншим членам сім'ї і своїм близьким. Запропонувати свій варіант ведення сімейного бюджету та розподілу коштів сім'ї.
  2. Звернутися до психолога. Тривалий фінансовий тиск не проходить для психіки безслідно і тягне за собою купу додаткових проблем. З ними потрібно розібратися.
  3. Зрозуміти, що ти заслуговуєш на більше. Ніхто не має права так поводитися з іншими людьми. Це злочин по відношенню до вас з дитиною. Про це маєш знати не лише ти, але й той, хто тримає тебе за «фінансову рабиню».
  4. Піднятися у власних очах. Подумай, чому ти терпиш економічне насильство. Тому що ти не працюєш? Спробуй знайти роботу. Тому що у тебе немає освіти? Так відновись в університеті або запишись на курси.
  5. Іноді в атмосфері економічного насильства зробити щось украй складно. Але пам'ятай, що сучасні технології дають масу можливостей для безкоштовної освіти і роблять ринок праці більш доступним.
  6. Піти від тирана. Не все в цьому житті залежить від твоєї старанності. Можливо, ти вже зробила все, що могла, щоб перетворитися з жертви на рівноправну партнерку. Можливо, настав час піти від того, хто не цінує тебе, не дозволяє розвиватися і ставить у залежне становище? Не думай, що ти одна і у тебе нічого не вийде, - звернись по допомогу до близьких, рідних, волонтерів, соціальних служб, у кризові центри або центри підтримки жінок, молоді, матерів з дітьми...

Найцікавішою інтригою тренінга стало визнання тренерки – польської кинорежисерки, експертки Агнешки Холланськи, що вона сама пережила все, про що йшлося вище. І навіть більше… Сьогодні вона успішна, щаслива жінка, мати і дружина. Її життя може служити прикладом для українських жінок.

Тренінг був цікавий не лише для одружених жінок. Активну участь в обговоренні піднятих проблем взяли студенти і студентки. Коли дівчата наводили реальні приклад из життя тих подруг, які змушені були покинути навчання заради сім’ї, хлопці були обурені. Сьогодні вони засуджують тих чоловіків, які чинять насильство в сім’ї. Хочеться вірити, що й завтра вони розумітимуть і поважатимуть своїх дружин і подруг.