16 Днів Проти Гендерного Насильства

Дата: 25.11.2012

16 Днів Проти Гендерного Насильства

Домашнє насильство – сором для кривдників, а не для постраждалих

     Українці, а здебільшого – українки, долають «стіну мовчання» і починають звертатися по допомогу у вирішенні проблеми насильства у своїй родині. Це констатують і компетентні державні структури, і профільні громадські організації. До цьогорічної глобальної кампанії «16 днів проти ґендерного насильства» про ганебність явища домашнього насильства та способи боротьби з ним в Україні говорили експерти і селебріті зі світу спорту та шоу-бізнесу на тематичному брифінгу, який гостинно прийняв ТРЦ «Дрім таун» у Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок та день старту кампанії - 25 листопада.

     Більш, ніж 10-річна підтримка Україною всесвітньої ініціативи «16 днів проти ґендерного насильства» вже дала результати – українці вирізнили та визнали цю проблему і почали боротися з нею. До речі, перше проведення цієї кампанії на державному рівні  відбулося у рік прийняття нашою державою Закону України «Про протидію насильству в сім’ї» - у 2001. Тепер кількість звернень про вчинення насильства вимірюється сотнями тисяч, сотні людей змогли змінити своє життя на життя без насильства.

    Визнання проблеми державою та відповідальне ведення політики – як у контексті попередження проблеми, так і допомоги постраждалим, - важлива складова боротьби з домашнім насильством. Таку позицію мають у Головному управлінні у справах сім’ї, молоді та спорту КМДА. «Насильству повинно не бути місця у жодній родині – незалежно від статусу та достатку. Для того, щоб досягти усвідомлення цього якнайбільшою кількістю наших співгромадян, ми постійно проводимо просвітницьку роботу та інформаційні кампанії, у яких пропагуємо сімейні цінності, - повідомила під час брифінгу начальник управління сімейної та молодіжної політики Головного управління Валентина КОЛЯДА. – Для надання допомоги постраждалим від насильства у Києві працюють три державні заклади – два міських і один районний (у Деснянському районі міста), які пропонують тимчасове проживання, консультації психологів та юристів, підтримку соціальних працівників. З кривдниками за спеціальними корекційними програмами працюють психологи у центрах сім’ї, яких у Києві є один міський та шість районних».

     Заступник начальника управління дільничних інспекторів міліції Департаменту громадської безпеки МВС України – структури, у компетенції якої знаходиться безпосередня боротьба з насильством у родинах, Юрій ЛУБЕНСЬКИЙ відзначив: «Рік-у-рік кількість звернень від українців про факти чи загрозу вчинення насильства в сім’ї зростає – у 2012 році ми отримали майже 120 тисяч таких заяв. Тож, констатуємо, ще цей вид правопорушень ідентифікується громадянами як порушення їхніх прав, проблема втрачає притаманну їй латентність, а також це свідчить про зростання довіри  до працівників міліції. Надалі Міністерство планує раціоналізовувати свою роботу в цьому напрямку, в тому числі, працюватимемо над усуненням проблем у реалізації спеціального законодавства, зокрема, в таких аспектах, як застосування захисного припису та направлення кривдників для проходження корекційних програм».

     Міжнародний жіночий правозахисний центр «Ла Страда-Україна» - громадська організація, яка протягом 8 років забезпечує роботу всеукраїнської безкоштовної Національної «гарячої лінії» з питань запобігання насильству та захисту прав дітей, і зі свого досвіду може засвідчити, що кількість звернень з цього приводу багато років зростала у геометричній прогресії. Минулого року на цю лінію зателефонували понад 12 тисяч громадян, у 2012 таких дзвінків уже більше 8 тисяч. «Гаряча лінія» дає нам можливість тримати руку на пульсі потреб наших співгромадян, дізнаватися, з якими аспектами проблеми вони стикаються частіше і реагувати на них, повідомляючи компетентним державним структурам, а також, звичайно, безпосередньо допомагати людям. Окрім щоденних психологічних та правових консультацій, на юридичному супроводі у Центрі знаходяться 20 справ з особливо складними випадками насильства. – поділилася президентка Міжнародного жіночого правозахисного центру «Ла Страда-Україна»Катерина ЛЕВЧЕНКО. – Ми постійно тримаємо контакт та оновлюємо базу закладів, – державних та недержавних, – які надають допомогу постраждалим від домашнього насильства в усіх регіонах, адже нам телефонують з різних куточків країни. Цього року провели моніторинг закладів, які надають притулок жертвам насильства – з них для дорослих їх в Україні ми відвідали 33 працюючі установи, проте, особливість у тому, що у деяких областях таких закладів є кілька, а у деяких немає жодного. У законодавчому контексті, ми, виходячи з практики, продовжуємо наполягати на необхідності ратифікації Конвенції Ради Європи про попередження та боротьбу з насильством проти жінок і домашнім насильством, у якій містяться принципові положення про покарання кривдників, оптимальне число притулків на певну кількість населення та про те, що дитина-свідок насильства є водночас постраждалою». До цьогорічної кампанії «16 днів проти ґендерного насильства» на «гарячій лінії» Центру організовані консультації з експертами – фахівці Департаменту громадської безпеки МВС України, Управління кримінальної міліції у справах дітей та Департаменту ґендерної політики та оздоровлення дітей Мінсоцполітики консультуватимуть протягом 25 листопада-10 грудня за номерами 0 800 500 335 зі стаціонарних телефонів або 386 з мобільних (детальний графік консультацій можна дізнатися на «гарячій лінії» або на сайті www.la-strada.org.ua).

     На важливості спільних дій влади і громадських організацій, спрямованих на профілактику і подолання насильства в сім’ї та насильства стосовно жінок і дітей, наголосила і голова правління Міжнародної громадської організації «Школа Рівних Можливостей» Лариса КОЛОС. «Експертами Школи Рівних Можливостей упродовж кількох років відпрацьовувався механізм такої взаємодії на державному рівні та модель співпраці влади і громади на місцевому рівні. Цей досвід висвітлено у посібнику «Алгоритм взаємодії структур при наданні допомоги жертвам насильства», де розміщено чіткі інструкції для працівників міліції, соціальних служб, педагогів, медичних працівників та представників громадського сектору», - повідомила правозахисниця.

     Про свій власний досвід розповіла жінка, яка пережила та подолала насильство, Наталія МАЗУР.«Зіткнувшись з жорстоким насильством у своїй молодій родині, я також довго терпіла, бажаючи зберегти сім'ю, я вірила, що все зміниться на краще, теж не наважувалася про це говорити і не мала уявлення, куди звертатися по допомогу. Проте одного для побачила рекламу "гарячої лінії" "Ла Страда-Україна" і вирішила зробити перший крок. Там отримала підтримку і підтвердження тому, що не потрідно мовчки боятися, слід діяти і захищати себе та свою дитину. Тепер я змінила своє життя і можу говорити відкрито і не соромлячись про те, що я пережила насильство в сім'ї. Закликаю усіх жінок боротися. Це можливо».

     Проти насильства в сім’ї говорили вголос і українські селебріті. Співачка, авторка пісень й одна з найяскравіших учасниць всеукраїнського проекту «Голос країни»,ILLARIAна брифінгу заявила: «Як на мене, повага до себе, свого життя, здоров'я та щастя не повинна бути на останніх місцях у рейтингу пріоритетів сучасної жінки. Я щиро підтримую ініціативу проти насильства у родині і закликаю українців поважати та берегти один одного і не вдаватися до такого недостойного способу вирішення конфліктів та доведення своєї правоти, як насильство».

     Підтримав її і стронґмен, володар титулів «Найсильніша людина України» і «Найсильніша людина світу», та один з лідерів всеукраїнської соціальної рекламної кампанії «Червона картка» Василь ВІРАСТЮК. Богатир учергове звернувся до своїх прихильників та всіх громадян з проханням розділити його переконання - сильні не вдаються до насильства, сильні захищають та оберігають.

      Також свою солідарність з кампанією «16 днів проти насильства» висловили Дмитро Халаджі - найсильніша людина світу, чемпіон України з пауерліфтингу,10-кратний рекордсмен книги рекордів Гіннеса, головний герой кінофільма "Іван Сила", гімнастка, майстриня спорту міжнародного класу та чемпіонка всесвітньої універсіади Надія Васіна і молода співачка Сілана.

     

Де можна отримати допомогу постраждалим від насильства:

·         Протягом двох років в українському інтернет-просторі з’явився унікальнийресурс, повністю присвячений проблемі домашнього насильства www.ostanovimnasilie.org.ua. На сайті можна знайти усю базову інформацію про це лихо, огляд законодавства та універсальні поради щодо того, як поводитися у ситуації насильства, куди звертатися по допомогу та як від нього захистити себе та дитину. Двічі на місяць на порталі у форматі блогів з’являються експертні примітки юристів та психологів про різні можливі прояви насильства та способи реагування на них. На сайті можна також залишити своє питання й отримати консультацію від фахівців Центру «Ла Страда-Україна» в електронному вигляді. Цей проект є частиною Програми «Скажімо Ні домашньому насильству» - частиною корпоративної соціальної відповідальності компанії «AVON– Україна», яка була ініційована брендом ‘AVON’ у 2004 році й нині діє у більше, ніж 50 країнах світу.

·         Безкоштовно з усіх стаціонарних телефонів України за номером 0 800 500 335 або з мобільних усіх операторів 386  працює Національна «гаряча лінія» з питань запобігання насильству та захисту прав дітей, де можна отримати консультації психологів, юристів та соціальних працівників.

·         Також психологічну і юридичну підтримку постраждалих від насильства осіб надають фахівці Київського міського центру сім'ї "Родинний дім". Звернутися по допомогу можна за тел. 422-10-69, додаткову інформацію можна знайти на сайті організації www.kmcs.com.ua.

Організатори старту кампанії «16 днів проти ґендерного насильства» 2012:

Головне управління у справах сім’ї, молоді та спорту КМДА,

Київський міський центр сім’ї «Родинний дім», 

Міжнародна громадська організація «Школа Рівних Можливостей»,

Міжнародна громадська організація «Федерація жінок за мир у всьому світі»,

Громадський рух «Захистимо жінку!»,

Міжнародна громадська організація «Жінка ІІІ тисячоліття»,

Культурний центр «Сан»,

Міжнародний жіночий правозахисний центр «Ла Страда-Україна».      

 

 Історія акції «16 днів проти гендерного насильства» розпочалася понад півстоліття тому, після того, як 25 листопада 1960 року в Домініканській Республіці були вбиті три сестри Мірабль. Ці жінки були символом правозахисного руху в Латинській Америці, і їх вбивство стало поштовхом для міжнародного протесту проти всіх форм гендерного насильства. Сьогодні за допомогою цієї щорічної акції ООН дає сигнал усім країнам світу: урядам, громадським організаціям, ЗМІ та членам системи ООН про те, що світ потребує спільних цілеспрямованих дій для того, щоб покінчити з розповсюдженням насильства по відношенню до жінок у глобальному вимірі.

Кампанію щороку підтримують понад 100 країн та більше, ніж 1000 громадських організацій, проводячи протягом 25 листопада-10 грудня десятки тисяч різноманітних заходів, яки ще раз загострюють увагу на проблемі різних форм насильства над жінками.