Завершився проєкт «Зона емансипації жінок з інвалідністю»

Дата: 29.11.2021

Завершився проєкт «Зона емансипації жінок з інвалідністю»

 

Завершився проєкт «Зона емансипації жінок з інвалідністю»

Підводимо підсумки. Говоримо про його результати та досягнення. Проєкт реалізувала Фундація Добра Воля (Краків, Польща) в рамках Програми  RITA – «Зміни в регіоні».

Школа Рівних Можливостей була партнером Фундації Добра Воля в цьому проекті і координувала його реалізацію в Україні. Проєкт виявився знаковим. Він розпочався в січні 2020 року, коли світ ще не стикнувся з усіма страшними реаліями COVID-19. Безтурботні та щасливі ми планували заходи проєкту. Тут варто зазначити, що в рамках проєкту ми передбачали реалізацію довгоочікуваних ініціатив. Зокрема, передбачалося:

  1. Знайомство з технікою самооборони жінок/дівчат Wen-Do (проведення двох майстер-класів для учасниць). Для цього були запрошені досвідчені міжнародні сертифіковані тренерки.
  2. Робота за методикою Усної історії (інтерв’ювання, обробка інтерв’ю та створення фільму. Героїні фільму – учасниці проєкту.
  3. Розвиток лідерських якостей у жінок з інвалідністю.
  4. Проведення адвокаційних заходів, спрямованих на підвищення рівня реалізації та захисту прав дівчат/жінок з інвалідністю.
  5. Розробка рекомендацій для Уряду України щодо забезпечення прав людей з інвалідністю.
  6. Активізація життя у громадах, представниці яких взяли участь у проєкті.
  7. Поїздка  до Кракова. Вивчення становища жінок з інвалідністю в Польщі. Обмін досвідом.

Останній пункт був найочікуванішим та привабливим. Але скажу відразу: до Кракова ми не потрапили…

Як далі розвивалися події з COVID-19 – ми всі знаємо. Від заходів у живому форматі ми перешли в формат онлайн.

Але проєкт виявився просто унікальним, цікавим, корисним і пізнавальним.

В рамках проєкту ми розробили Гугл-анкету, яку розмістили в соцмережах та на партнерських сайтах. Виходячі з вимог проєкту, відібрали групу дівчат і жінок з порушенням зору і незрячих (11 осіб) і таку ж кількість дівчат та жінок з порушеннями рухового апарату. Умовами проекту передбачалася участь у живому тренінгу лише учасниць з Києва і Золотоноші, оскільки оплата дороги з інших міст не була запланована. Але робота у форматі он-лайн і збільшення кількості тренінгів дало можливість залучити дівчат і жінок з інвалідністю з різних регіонів, а також жінок з інвалідністю, які, в свою чергу, працюють з дівчатами з інвалідністю у Вінниці, Львові, Житомирі.  Учасницями проєкту були також представниці з Запоріжжя, Горішніх Плавнів Полтавської області, Прилук Чернігівської області, смт. Кушугум Запорізької області та інших міст. Заняття були системними, відбувалися щопонеділка протягом року. Сформовано базу даних з доступом до всіх попередніх занять і бібліотеку, якою могли користуватися всі учасниці проекту. Було створено «Зону емансипації (рівноправності) дівчат/ жінок з обмеженими можливостями» на платформі ZOOM та групу в мессенджері в ФБ, де обговорювалися в режимі онлайн найгостріші теми, які стосувалися прав дівчат і жінок з інвалідністю, доступу до інформації, а також здійснювалось практичне відпрацювання лідерських якостей та обмін успіхами й досягненнями.

. Вебінари проводили тренерки та експертки з Польщі, Білорусії та України.

  1. Аліна Добошевська – журналістка, історик, авторка багатьох монографій, статей, досліджень, присвячених фемінізму, історії жіночого руху в Україні та Польщі. Вона є Президенткою Фундація Добра Воля і керівницею проєкту. З 2011 року Аліна Добошевська почала впроваджувати в Україні методику Усної Історії. Підготувала фахівців з усної історії, записала багато інтерв’ю з видатними жінками України, ініціювала створення архіву з усної історії.
  2. . Ольга Ланевська – феміністка, сертифікована тренерка з теми самооборони і ассертивності за методом WenDo. У Білорусі Ольга пов'язана з громадською організацією "Радислава", яка допомагає жінкам та дітям, постраждалим від насильства.
  3.  Катаржина Жегліцька – квір-жінка з інвалідністю, феміністка, активістка із захисту прав жінок з інвалідністю, спеціалістка з протидії насильству та дискримінації щодо до жінок з обмеженими можливостями. Пристрасна танцівниця, перформерка і тренерка з самооборони і ассертивності за методом WenDo.

Поступово до проведення тренінгів долучилися  тренерки з України та самі учасниці навчальної групи.

  1.  Ірина Саранча − асистентка кафедри психології Вінницького державного педагогічного університету ім. М.Коцюбинського, Голова правління Вінницької міської організації соціального розвитку та становлення окремих мало захищених категорій молоді “Паросток”. У Ірини – інвалідність унаслідок ДЦП.

5. Леоніда Пономарьова − журналістка, аспірантка за напрямком Конституційне право; інвалідність по зору (незряча).

До проведення вебинарів та неформального спілкування з учасницями долучилися і члени команди проекту Ірина Конченкова та Лариса Колос.

Лариса Колос, тренерка-експертка з двадцятирічним досвідом роботи як з найвищими посадовими особами центральних та місцевих органів влади, так і з різними категоріями громадян, модераторка Міжнародної академії Mindvalley провела серію вебінарів на тему: «Сила маленьких кроків», спрямованих допомогти дівчатам у розкритті свого потенціалу, визначенні мети, цілей у різних сферах життя, і здійсненні конкретних кроків у їх досягненні.

Учасниці тренінгу відзначали, що сьогодні в Україні, особливо на місцевому рівні, залишається високим рівень вразливості та незахищеності жінок та дівчат, які найчастіше стикаються з множинними формами дискримінації.  Для жінок і дівчат з інвалідністю – це архітектурна та інфраструктурна недоступність, обмежені можливості для здобуття освіти та працевлаштування, недостатня обізнаність стосовно їхніх потреб серед місцевих постачальників послуг, стигма та негативне ставлення. Проблемною є якість медичної допомоги, а іноді й відсутність доступу до неї, що підтвердили останні події в Україні, пов’язані з епідемією COVID-19. Дівчата підтвердили, що існує нагальна потреба: а) в аналізі ситуації на місцях, у конкретних громадах щодо конкретних груп дівчат і жінок, які стикаються з множинною дискримінацією, за їх безпосередньою участю; б) у визначенні завдань щодо виявлення, попередження і подолання негативних симптомів і фактів стосовно будь-яких форм насильства щодо жінок і дівчат та порушення їх прав; в) у плануванні і проведенні заходів, спрямованих на розвиток самосвідомості, набутті лідерських навичок, підвищенні якості життя жінок і дівчат.

Даний проєкт органічно включив здійснення такої діяльності на місцях, звідки були учасниці. Зокрема, йшлося про необхідність виявлення активних дівчат в їх оточенні, проведення спільного аналізу того, що відбувається з нами і навколо нас у даний час. Ми повинні зробити все, щоб вилучити з нашого життя все токсичне (страхи, слухи, тривоги). Саме для цього на тренінгу залучалися кращі світові практики, досвід кращих фахівців (зокрема, таких як Робін Шарма, автор «Сили маленьких кроків»), кращі підходи, які надихають і мотивують не лише дбати про себе, про власне здоров’я і особисті успіхи, але й про тих людей, що живуть поряд. Сильне враження справила на присутніх Молитва Антуана де Сент-Екзюпері, написана ним  в один з найтяжчих моментів його життя. Нам всім треба було б задуматись про речі, які він просить. Молитва починається і завершується проханням навчити його силі маленьких кроків. «Господи, я прошу не про чудеса і не про міражі, а про силу кожного дня. Навчи мене мистецтву маленьких кроків…»

Другий блок вебінарів Лариси Колос був присвячений визначенню місії, без чого людина не може самореалізуватися у повній мірі. Дбати про середовище, в якому живе громада, робити свій конкретний внесок у поліпшення ситуації у родині, школі, у місті, країні. Сила маленьких кроків здатна багато що змінити у нашому житті. Отже в ході проекту дівчата виявляли проблеми, що їх найбільше турбують, були готові взяти на себе відповідальність за їх вирішення і планували маленькі кроки, які можуть позитивно вплинути на ситуацію, що склалась. Це участь у реальному подоланні конфліктних ситуацій, допомога старшим людям, або меншим братикам, сестричкам, молодшим школярам. Говорили навіть про необхідність допомоги бездомним тваринам. А також про організацію творчих конкурсів, участь у соціальних виставах форум-театру, у квесті проти насильства, в опитуванні однолітків, у природоохоронних заходах… Це було безмежне поле ініціатив, спрямованих на результат.

Крім того, спільно був вироблений алгоритм проведення адвокаційної роботи і запропонована нестандартна форма її здійснення у межах проекту.  Усі бажаючі взяти участь у написанні звернення подали свої пропозиції Ларисі Колос, на основі яких був складений лист до уряду, зміст якого далеко вийшов за рамки лише прав людей з інвалідністю. Учасниці тренінгу продемонстрували розширення свідомості у формуванні власної місії, яка стосувалася різних груп людей, що потерпають від порушення їхніх прав і дискримінації в Україні. Лист- звернення був опублікований на сторінках ФБ. Результати, отримані з офісу Уповноваженої з гендерної політики Кабінету Міністрів, були обговорені на живому тренінгу у «Проліску», що пройшов  у вересні 2021 року, і також розміщені на сторінках ФБ.

Як сертифікований коуч Лариса Колос у режимі он-лайн провела також групові та індивідуальні коуч-сесії для бажаючих вирішити власні проблеми.

В результаті такої системної роботи значно підвищилася самооцінка та громадянська свідомість учасниць проєкту. Ми змогли зробити серію інтерв’ю з ними, об’єднавши їх спільною назвою і хештегом «Ті, що надихають». Ми отримали чудові істолрії життя та діяльності наших жінок та дівчат. Всі історії розміщено в соцмережах та передані в Гендерний музей.  

І нарешті довгоочікуване навчання офлайн відбулося!  20 – 24 вересня учасниці  провели 5 чудових незабутніх днів в колі "тих, що надихають". Два роки спілкування онлайн: тренінги, майстер-класи, круглі столи, просто зустрічі... і величезне бажання зустрітися вживу, щоб, нарешті, відчути одна одну. Дякуємо донорам, які дали можливість перечекати, пережити всі карантини. Тренерки Olga Łaniewska i Katarzyna Helena Żeglicka ознайомили учасниць з философією та основами Wen-Do -технікою самооборони та асертивності для жінок та дівчат. І ще багато цікавого було в житті учасниць тренінгів в ці дні: усна історія, музична терапія, обговорення думок дня, чудовий ліс, чарівна природа..