Красне — Вузлова Станція Переселень

Дата: 15.12.2012

Красне — Вузлова Станція Переселень Красне — вузлова станція переселень.

Історичний проект про переселення на Західній Україні.

З 2 по 15 липня 2012 р. у Красному і Буску, що на Заході України, міжнародна команда у складі 12 молодих жінок буде вивчати історію примусових повоєнних переселень. Проект фінансується у межах програми Geschichtswerkstatt Europa за посередництвом Фонду “Пам'ять, Відповідальність, Майбутнє”. Під час попереднього проекту “Memory and Oblivion” (2010) учасниці зустрілися з великою групою колишніх мешканців тих околиць, котрі спочатку були депортовані у Сибір, а після закінчення ІІ Світової війни були переселенні у Західну Польщу —село Югов (колишній Гаусдорф), що знаходиться на теренах Південної Сілезії. Тепер учасниці проекту хочуть відвідати ті місця, де раніше жили їхні респондентки; хочуть дізнатися, чи тодішні події зберегли у пам'яті нинішні мешканці Красного та околиць. Невелике селище

Красне знаходиться на відстані близько 40 км від Львова, перед ІІ Світовою — це були польські території. Більшість жителів тих теренів складали українці, проте там жили також поляки, євреї
та німці. Під час війни радянська влада (НКВД) частину поляків депортувала на Сибір, інші — вже по закінченню війни були переселені у Польщу. Їхні хати були заселені українцями, котрі, у свою чергу, були переселені з теренів Східної Польщі, та інших регіонів. Євреї були винищені під час Голокосту. Німці втекли, або загинули наприкінці війни. Залізнична станція у Красному була вузловою для українських, польських, єврейських та німецьких переселень.

Дослідницька група хоче представити пам'ять сучасних мешканців Красного і його околиць із жіночої перспективи. Зрештою, саме жінки є забутими героїнями ІІ Світової і повоєнної відбудови — саме вони своєю щоденною працею будували нове життя. Разом з тим їхній травматичний досвід (переселення, голод, насилля, ґвалт) і надалі залишається невисловленим, замовчаним затаєним.

Головним методом проекту є усна історія. Протягом двох тижнів група буде проводити відео- інтерв'ю із старшими жінками Красного та навколишніх теренів, начагаючись отримати відповіді на низку важливих питань. Чи тамтешні жінки пам'ятають колишніх польських, єврейських і німецьких жителів, і їхню депортацію/переселення/втечі? Як жили українці на тих теренах до і під час радянської влади? Як багато ще збереглося слідів поліетнічного і багатокультурного минулого тієї місцевості? Результатом проекту має стати освітній фільм, орієнтований перш за все на сучасну молодь.

Організаторами проекту є неурядові організації трьох країн: Фундація “Добра Воля”у співпраці з “Жіночою Фундацією” (Краків, Польща), Міжнародна школа Рівних Можливостей (Київ, Україна), а також Jugendwerk der AWO Württemberg (Штутгарт, Німеччина) у партнерстві з MONAliesA e.V. (Лейпциг, Німеччина).