Аборт під забороною: з якими труднощами стикаються українські біженки в Польщі

Дата: 26.05.2022

Аборт під забороною: з якими труднощами стикаються українські біженки в Польщі

Війна змусила багатьох людей шукати прихистку за кордоном. Польща стала однією з тих країн, що прийняла найбільшу кількість біженців, серед яких переважають жінки та діти. Але навіть подолавши всі перешкоди у дорозі та влаштувавшись у чужій країні, українки стикаються з новими проблемами.

Як відомо, польське законодавство забороняє аборти, за винятком випадків злочину (зґвалтування або інцесту) або у разі загрози життю матері. Проте, навіть попри наявність таких обставин, добитися права на переривання небажаної вагітності важко.

Через таку політику, українські біженки, які стали жертвами жорстокого зґвалтування під час війни, розгублені та налякані. Адже вони не мають жодних шансів документально підтвердити злочин для того, щоб отримати право на аборт. Їхня травма, пов'язана як із війною, так і із самим зґвалтуванням, робить їх заручницями сильного паралізуючого стресу.

❔Що робити?

У таких складних ситуаціях необхідно звертатись по допомогу. Для того, щоб перервати вагітність у Польщі, необов'язково їхати за кордон. Існують міжнародні організації, що допомагають жінкам з такою проблемою. Цей спосіб є безпечним, за умови проходження процедури з перевіреною організацією, вважають у Всесвітній організації охорони здоров'я. Тут включають до поняття «безпечні аборти», тобто спосіб, коли ти отримуєш пігулки онлайн через сервіс Women on Web, що додатково надає інформацію та підтримку.

Сама організація Women on Web працює у світі з 2005 року. З початком війни в Україні та збільшенням потоку біженців, до польського відділення Women on Web щодня звертається до п'яти російськомовних та україномовних жінок. Наприклад, 13 квітня було зафіксовано, що як мінімум 54 особи з небажаною вагітністю, які втекли до Польщі від війни, звернулися до Women Help Women — ще однієї великої організації того ж типу.

В Польщі діють також такі феміністичні організації, як Abortion Dream Team та Dziewuchy Dziewuchom Foundation, які можуть надати відповідну та швидку допомогу. «З 1 березня по 12 квітня до нас звернулися 102 українки з вагітністю до 12 тижнів, яку хотіли перервати. Це жінки, які втекли з України за останні п'ять тижнів. Вони приїхали до Польщі і шукають доступу до абортів», – розповідає Наталія Бронярчик з Abortion Dream Team, організації, що належить до Abortion Without Borders, яка щодня допомагає польським жінкам отримати доступ до безпечного аборту.

Варто відмітити, що некомерційні організації, які допомагають польським жінкам зробити аборт, ніколи не потрапляли під кримінальну статтю. Адже щоб організація понесла кримінальну відповідальність, необхідно довести, що допомогу надавали конкретній жінці. При цьому розміщення інформації в інтернеті або консультації на анонімній гарячій лінії не підпадають під статтю.

Поширюйте корисну інформацію та бережіть себе!❤️🙏🏻

Матеріал підготувала Осіпчук Катерина, студентка університету ім. Б. Грінченка за спеціальністю Реклама та зв‘язки з громадськістю